انواع پی ال سی زیمنس در صنایع Types of Siemens PLC in industries سپنتا کنترل

در موضوع انتخاب برند پی ال سی نیز باید به این موضوع توجه داشت و برندی را انتخاب کرد که در کشور شناخته شده و قطعات، نیروی متخصص، تعمیرکاران مربوط به آن در دسترس باشد. در ابتدا پیش از آنکه به بررسی انواع پی ال سی بپردازیم به طور مختصر به تعریف plc می پردازیم. پی ال سی زیمنس به دلیل نداشتن مشکلات مکانیکی از طول عمر بالاتری برخوردار هستند. سیستم اتوماسیون صنعتی SIMATIC S مطابق با بالاترین استاندارها برای عملکرد قوی، با امنیت و دقت بالا طراحی شده است. این PLC زیمنس به گونه ای طراحی شده است که کاملا انعطاف پذیر باشد و با استفاده از ماژول های قدرتمندش بتواند دامنه وسیعی از نیازها را پاسخ دهد.

اپراتور با مشاهده وضعیت فرآیند، به طور دستی فرامین لازم را به فرآیند اعمال می کند. بخش ورودی وضعیت فرآیند و ورودی های کنترلی اپراتور را تعیین کرده و می خواند. در یک تولید پیوسته، مواد در یک ردیف و بطور پیوسته وارد فرآیند شده و در سمت دیگر، محصول تولیدی خارج می گردد. فرآیند تولید، ممکن است در یک مدت طولانی بطور پیوسته در حال انجام باشد.

S به صورت compact طراحی شده و در cpu های آن از پورت profinet استفاده شده است. شبکه profinet از شبکه های جدیدی ست که در دو نسخه I/O(شبیه به Profibus-DP]) و نسخه CBA ( شبیه به Industrial Ethernet) رونمایی شده است. اگر بخواهیم یک معرفی کلی از پی ال سی داشته باشیم باید بگوییم که پی ال سی وسیله ای است که توانایی برنامه پذیری را به صورت داخلی داشته و کاملا منطق پذیر می باشد و بر طبق برنامه داده شده به آن عمل می نماید. با دادن برنامه ای نرم افزاری به plc می توان دستوراتی که مد نظر می باشد را در پی ال سی برنامه ریزی نموده و از طریق حسگرهایی که در دستگاه های صنعتی وجود دارند به پردازنده داده شود و خروجی مورد نظر دریافت گردد. به منظور کاهش هزینه ها و به عنوان راه حلی بهینه پیشنهاد گردید و به دلیل مدیریت ساده و کاربر پسند بودن آن پیشرفت چشم قابل توجهی در مهندسی برق و اتوماسیون صنعتی داشته است. سخت افزار زلیو شامل ماژول اصلی، پایه کارت های افزایش ماژول تغذیه و افزایش ورودی خروجی است.

میکرو PLC

در نوع تک منظوره بعد از نصب سیستم، طرح کنترل ثابت و غیر قابل تغییر است. اما در نوع برنامه پذیر قابلیت تغییر برنامه برای فرآیندهای متفاوت بدون تغییر سخت افزار وجود دارد. عملگرهایی که فرامین کنترل کننده اصلی را به فرآیند اعمال می کنند. عملگرها کمیتهای الکتریکی را که به صورت فرمان از بخش پردازش آمده به کمیتهای فیزیکی نظیر حرکت، جابجایی و دوران تبدیل می کنند. خروجی ها نظیر ورودی ها می توانند از نوع گسسته(دیجیتال) یا پیوسته (آنالوگ) باشند. و به معنایکنترل کننده منطقی برنامه پذیر (قابل برنامه نویسی) یکی از انواع سیستم های کنترل است.

برای این کار نمودارهای مدار باید طراحی می شدند، اجزای الکتریکی مشخص شده و نصب می شدند و لیست سیم کشی باید ایجاد می شد. سپس برق کار ها اجزای لازم برای انجام یک فرآیند خاص را با سیم متصل می کردند. اگر خطایی صورت می گرفت، سیم ها باید دوباره به درستی متصل می شدند.

پی ال سی ماژولار Modular plc

پس از دانستن تعداد المان ها و در نظر گرفتن فضای اضافه میتوانیم PLC مورد نظر را انتخاب plc زیمنس میکنیم. این مدل که به‌صورت ماژولار طراحی و ساخته‌شده است، دارای حوزه عملکردی گسترده و وسیع می‌باشد. حجم زیادی از سیگنال‌ها را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و در صنایع مختلف، طرفداران زیادی دارد.

ماژول اصلی، وظیفۀ پردازش مرکزی سیگنال ها برای قطعات و در صورت نیاز برای کنترل کننده های دیگر را دارد و شامل تعدادی ورودی- خروجی مشخص است. در صورتی که علاقه مند به یادگیری پی ال سی هستید و می خواهید به صورت حرفه ای با این تابلو و کاربردهای آن آشنا شوید، توصیه می کنیم در دوره هایآموزش plcثبت نام نمایید. پی ال سی S زیمنس نوع جدید برای کاربردهای متوسط و تا حدی بزرگ نیز می باشد.

  • این گونه سیستمها در مقابل اشتباه ایمن نیستند، البته این نقص با افزودن رله های حفاظتی به سیستم PLC رفع می شود.
  • اکنون شرکت‌های مختلفی در جهان در زمینه ساخت و استفاده از PLC در حال فعالیت هستند.
  • سری 505انواع مختلفی دارد که برای کاربرد در حوزه های کوچک و متوسط طراحی شده است.
  • نوع این پی ال سی ماژولار بوده و ماژول های آن از تنوع بالایی برخوردار می باشند.
  • در نهایت داده‌های پردازش شده به بخش خروجی منتقل شده و در آنجا به صورت یک فرایند مکانیکی مانند حرکت بازوها، جابجایی یا دوران تبدیل می‌شوند.
در ادامه به معرفی تعدادی از این برندها و ویژگی محصولات آنها پرداخته شده است. ها را با هم شبکه کرده و با یک کامپیوتر مرکزی مدیریت نمود تا بتوان کار کنترل سیستم های بسیار پیچیده را نیز با سرعت و دقت بسیار بالا و بدون نقص انجام داد. پی ال سی رک از دیگر انواع مختلف پی ال سی زیمنس بوده که نحوه کارکرد و عملکرد آن همانند پی ال سی های از نوع ماژولار می باشد. تفاوت عمده RAK PLC با پی ال سی ماژولار، اتصال تجهیزات به ماژول مرکزی و نصب به صورت عمودی می باشد.

ماکزیمم می توان ۲۴ ورودی و ۱۶ خروجی دیجیتال، ۸ ورودی و ۲ خروجی آنالوگ در نظر گرفت. در سیستمهای رلهای فشردن کلید توقف، برق مدار را قطع می کند و و همین طور قطع منبع برق، باعث خاموش شدن سیستم می شود، به علاوه سیستم های رله ای هنگام وصل مجدد برق، به طور خودکار روشن نمی شوند. سافت استارتر یا راه انداز نرم دستگاهی جهت راه اندازی الکتروموتورها بصورت نرم و تدریجی است. زمانی که یک موتور الکتریکی مستقیماً به شبکۀ برق وصل شود جریان راه اندازی زیادی از شبکه می کشد، عمر مفید موتور و اتصالات و کوپلینگ های مکانیکی و بار کاهش پیدا می کند. بنابراین در راه اندازی مستقیم الکتروموتورها به شبکه برق فشار زیادی وارد می شود و به لحاظ مکانیکی به اجزای دوار فشار می آید. بخشی که وضعیت فرآیند و فرمان های لازم را با استفاده از مبدل ها به سیگنال های الکتریکی تبدیل می نماید.

نحوه کارکرد و کاربرد PLC

انواع پی ال سی زیمنس در صنایع Types of Siemens PLC in industries سپنتا کنترل

به منظور آشنایی بیشتر با انواع و ویژگی های اینورتر اشنایدر الکتریک این جا کلیک کنید. به منظور آشنایی بیشتر با انواع و ویژگی های سافت استارتر اشنایدر الکتریک این جا کلیک کنید. به منظور آشنایی بیشتر با انواع و ویژگی های کلیدهای اتوماتیک کمپکت اشنایدر الکتریک این جا کلیک کنید. در یک فرآیند سنتی غیراتوماتیک، اپراتورها با استفاده از دانش و تجربه خود و با توجه به سیگنال های ورودی، فرامین لازم را به فرآیند اعمال می کنند.